Jesteśmy dla Was i zawsze służymy pomocą

Blog

Balonik Klub Dziecięcy Montessori ma już 15 lat. Jest moją pasją i drogą zawodową, którą związałam z dziećmi, z rodzicami i z szeroko pojętą edukacją. Na balonikowym blogu chcę dzielić się z Wami moim doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami. Będę pisać o tym co mnie pasjonuje i co w dużej mierze kształtuje Balonika ale nie tylko.

Będę pisać o mojej pracy zawodowej czyli opiece nad dziećmi najmłodszymi, będę pisać o montessoriańskiej przygodzie oraz zaproszę Was do obserwowania mojej i mojego syna przygody w edukacji domowej. Zapewne gdzieś w tle pojawi się miłość do Grecji i podróżowanie tej niesamowitej krainie.

Mam nadzieję, że to czym będę się dzielić zainspiruje Was do własnych poszukiwań, eksperymentów, innego spojrzenia na edukację Waszych dzieci ale również na Waszą własną.

Przyjemnego czytania!

Manuela Prekiel

30.11.2023 r.
Czy nauka języka angielskiego w grupie żłobkowej ma jakąś wartość? Czy wprowadzanie obcych słówek do języka w okresie gdy dzieci zanurzają się naturalnie w języku rodziców i otoczenia ma sens? I czy istnieje metoda, która pozwoli dzieciom w sposób jak najbardziej naturalny oswajać się z językiem obcym?
Czytaj więcej
23.10.2023 r.
Celebracja świąt w pedagogice Marii Montessori ma ogromne znaczenie w wychowaniu dziecka. Daje poczucie ważności i przynależności. Co sprawia, że świętowanie dnia urodzin w Baloniku jest wyjątkowe i niepowtarzalne? Dlaczego ten dzień jest tak ważny dla solenizanta i całej balonikowej społeczności?
Czytaj więcej
19.10.2023 r.
Czy można zachowania przemocowe tłumaczyć poczuciem, że wiemy co jest dobre i lepsze dla drugiego człowieka? Czy potrzeba realizacji własnych celów usprawiedliwia stosowanie przemocy wobec dziecka? Czy przemoc instytucjonalna zaczyna się już w placówkach żłobkowych?
Czytaj więcej
16.09.2023 r.
Hasło "edukacja z duszą" towarzyszy nam od samego początku działalności. Dzisiaj spróbuję wyjaśnić co ono dla nas oznacza, więc będzie o szacunku, o szacunku w stosunku do dziecka. Co znaczy traktować dziecko z szacunkiem? Co znaczy traktować dziecko podmiotowo?
Czytaj więcej
08.09.2023 r.
Dzisiaj będzie bardzo emocjonalnie. Inauguracja nowego roku szkolnego za nami i do wszelakich placówek przybyły nowe dzieci. Rozpoczął się trudny czas adaptacji w nowych środowiskach, w nowym otoczeniu, z nowymi ludźmi, zapachami i kolorami.
Czytaj więcej
30.08.2023 r.
Jaka jest rola dorosłego w życiu dziecka? W jaki sposób wspierać dziecko w jego wszechstronnym rozwoju? Jak stworzyć wspierające otoczenie, zapewniające dzieciom prawidłowy wzrost? Na te i inne pytania staramy się znaleźć odpowiedzi w proponowanym artykule.
Czytaj więcej
23.08.2023 r.
"Pomyślcie tylko, jak byłoby cudownie, gdyby dorośli zachowali tę umiejętność i uczyli się tak jak dziecko, które dzięki spontanicznej aktywności i bez świadomego wysiłku chłonie język z całą jego złożonością!" M. Montessori "Co powinieneś wiedzieć o sowim dziecku"
Czytaj więcej
18.08.2023 r.
W jaki sposób możemy uzyskać dofinasowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w placówce? Kiedy i komu należą się pieniądze? Kto je wypłaca, komu i w jakiej kwocie? Na te pytania znajdziecie odpowiedź właśnie w tym artykule. Dużo praktycznej wiedzy.
Czytaj więcej
26.07.2023 r.
Adaptacja to jeden z najważniejszych elementów pracy w bliskościowej placówce. Dzięki dobrze przeprowadzonej adaptacji dziecko, rodzice i opiekunki szybciej i łatwiej odnajdują się w nowej sytuacji.
Czytaj więcej
25.07.2023 r.
Czym różni się żłobek od klubu dziecięcego i dlaczego Balonik został klubem a nie żłobkiem.
Czytaj więcej
24.07.2023 r.
Powrót do pracy czyli jak przygotować się do oddania dziecka pod opiekę klubu dziecięcego, żłobka czy opiekuna dziennego.
Czytaj więcej