Jesteśmy dla Was i zawsze służymy pomocą

Blog

Balonik Klub Dziecięcy Montessori ma już 16 lat. Jest moją pasją i drogą zawodową, którą związałam z dziećmi, z rodzicami i z szeroko pojętą edukacją. Na balonikowym blogu chcę dzielić się z Wami moim doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami. Będę pisać o tym co mnie pasjonuje i co w dużej mierze kształtuje Balonika ale nie tylko.

Będę pisać o mojej pracy zawodowej czyli opiece nad dziećmi najmłodszymi, będę pisać o montessoriańskiej przygodzie oraz zaproszę Was do obserwowania mojej i mojego syna przygody w edukacji domowej. Zapewne gdzieś w tle pojawi się miłość do Grecji i podróżowanie tej niesamowitej krainie.

Tu też będą się pojawiać ważne informacje i ogłoszenia związane z działalnością Balonika.

Mam nadzieję, że to czym będę się dzielić zainspiruje Was do własnych poszukiwań, eksperymentów, innego spojrzenia na edukację Waszych dzieci ale również na Waszą własną.

Przyjemnego czytania!

Manuela Prekiel

01.04.2025 r.
31 marca 2025 roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w regionalnej konferencji "Wsparcie jakości instytucji opieki i edukacji dla dzieci do lat 3" w Krakowie.
Czytaj więcej
13.03.2025 r.
Rozwój dziecka w pierwszych latach życia to intensywny proces, w którym zmysły odgrywają kluczową rolę. Dotyk, wzrok, słuch, węch i smak pozwalają maluchowi poznawać świat i budować pierwsze doświadczenia.
Czytaj więcej
12.03.2025 r.
„Moje dziecko mnie nie słucha” – to zdanie pada w wielu domach, często w tonie bezradności i frustracji. Prośby o sprzątanie, ubieranie się czy kończenie zabawy często spotykają się z brakiem reakcji, oporem lub negocjacjami. Czy to oznacza, że dziecko robi nam na złość? A może po prostu… ma swoje powody?
Czytaj więcej
30.01.2025 r.
Dlaczego opieka nad dziećmi kosztuje? Jaka jest prawdziwa cena troski, odpowiedzialności i wychowania? Jak wycenić oddanie, szacunek, empatię i odpowiedzialność za życie i zdrowie dziecka? I czy opieka w Baloniku jest naprawdę droga? A może cena adekwatna jest do jakości tego co i jak robimy?
Czytaj więcej
29.01.2025 r.
„Małe dziecko ma szczególną wrażliwość na porządek. Dziecko nie tylko zauważa, gdzie wszystko się znajduje, ale jest niespokojne, gdy cokolwiek zmienia swoje miejsce.” (Maria Montessori, Odkrycie dziecka, 1948)
Czytaj więcej
18.01.2025 r.
Swobodna zabawa to jeden z najważniejszych filarów prawidłowego rozwoju małego dziecka. Choć czasem postrzegana przez dorosłych jako „bezproduktywna”, w rzeczywistości jest to jeden z najintensywniejszych procesów uczenia się. To właśnie w trakcie zabawy dziecko rozwija swoją kreatywność, zdolności społeczne, motorykę.
Czytaj więcej
10.11.2024 r.
Od stycznia 2025 roku Uchwałą Rady Miasta Żory z dnia 31.10.2024 zniesione zostały dotacje dla niepublicznych placówek żłobkowych w naszym mieście. Właściciele placówek oraz rodzice starali się wpłynąć na decyzję radnych. Niestety bez pozytywnego zakończenia. 17 radnych było za, tylko 3 przeciwko uchwale.
Czytaj więcej
20.10.2024 r.
Kiedy spoglądasz na dziecko neuroatypowe przez pryzmat jego deficytów, to budujesz obraz człowieka niegrzecznego, nie pasującego do określonych norm, ram i schematów społecznych. Czujesz ogromną potrzebę naprawienia zepsutych części. A gdyby tak spojrzeć na neuroatypowość przez pryzmat mocy, które daje?
Czytaj więcej
06.10.2024 r.
"Chodzące dziecko w wieku między osiemnastym a dwudziestym czwartym miesiącem życia może pokonać całe kilometry, a także przemierzać trudne odcinki pod górę i po schodach. Tylko że ono chodzi w zupełnie innym celu niż my" /M. Montessori "Sekret dzieciństwa"/
Czytaj więcej
02.10.2024 r.
Organizując sesję zdjęciową dla naszych podopiecznych zależało mi, by największym naszym i fotografa priorytetem był szacunek wobec dziecka.
Czytaj więcej
15.08.2024 r.
Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem w Klubie Dziecięcym Montessori Balonik w Żorach
Czytaj więcej
30.11.2023 r.
Czy nauka języka angielskiego w grupie żłobkowej ma jakąś wartość? Czy wprowadzanie obcych słówek do języka w okresie gdy dzieci zanurzają się naturalnie w języku rodziców i otoczenia ma sens? I czy istnieje metoda, która pozwoli dzieciom w sposób jak najbardziej naturalny oswajać się z językiem obcym?
Czytaj więcej