Jesteśmy dla Was i zawsze służymy pomocą

Klub Dziecięcy Montessori

Balonik Klub Dziecięcy Montessori powstał, by zaopiekować się dziećmi w wieku od roku do 3 lat, a w wyjątkowych sytuacjach na prośbę rodzica do lat 4.

Stawiamy na bliskość, rozwój i profesjonalną edukację oraz bezpieczeństwo dziecka. By to zapewnić balonikowa społeczność to maksymalnie 15 dzieci, którą opiekuje się od 3 do 5 opiekunek w zależności od potrzeb. Pracujemy zgodnie z opracowaną rutyną dnia, tak by dzieci funkcjonowały w znanym środowisku, w określonych zasadach i regułach. Zwracamy szczególną uwagę na indywidualne predyspozycje i potrzeby każdego dziecka oraz dostosowujemy działania do aktualnych etapów rozwojowych naszych podopiecznych.

 

Misja naszego Balonika Klubu Dziecięcego Montessori

Balonik to miejsce, które powstało z myślą o dzieciach i dla dzieci. W Baloniku dziecko jest istotą nadrzędną, najważniejszą i równą dorosłemu. Balonik szanuje prawa dziecka i daje mu możliwość wzrastania i rozwijania się zgodnie z indywidualnym rytmem, potrzebami i talentami.

Balonik wspiera dziecko w dążeniu do bycia szczęśliwym człowiekiem.

Balonikowa kadra

Nasza kadra to osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych, zaangażowane w rozwój i dokształcanie się, poszukujące nowych inspiracji i rozwiązań.

Wszystkie opiekunki mają ukończony kurs pierwszej pomocy przedmedycznej i aktualizują go minimum co dwa lata oraz spełniają wymagania ustawowe co do rzetelności, bezpieczeństwa i odpowiedzialności zawodowej. Dają rękojmię sprawowania należytej opieki nad powierzonymi im dziećmi.

Działamy w duchu porozumienia bez przemocy, rodzicielstwa bliskości, a w swojej pracy zawodowej inspirujemy się pedagogiką Marii Montessori, filozofią Jespera Juula, myślą Agnieszki Stein oraz postacią Andre Sterna. Przyglądamy się też i innymi pedagogom i pedagogicznym nurtom, by czerpać z nich inspirację, wiedzę i ciekawe rozwiązania. Doskonalimy warsztat i zmieniamy się w odpowiedzi na potrzeby naszych podopiecznych i ich rodzin.

Balonikowe opiekunki posiadają kwalifikacje z zakresu pedagogiki Montessori, Sensoplastyki, Musical Babies, Masażu Shantala i inne potwierdzone odpowiednimi certyfikatami.

Nasze metody

W balonikowym klubie dziecięcym stawiamy na indywidualną pracę z przygotowanymi pomocami, na swobodną zabawę i nieskrępowaną edukację z uwzględnieniem bieżących potrzeb i stanów emocjonalnych dzieci.

Ograniczamy do minimum zabawki plastikowe. Bawimy się drewnem, naturalnym materiałem, nie brakuje u nas patyków, kamieni, szyszek i innych materiałów sensorycznych.

Wykorzystujemy w naszej pracy dorobek pedagogiki Marii Montessori. Stawiamy na budowanie w dzieciach sprawczości i samoświadomości. Przygotowujemy materiały do zabaw i pracy pomagające dzieciom ćwiczyć koordynację, koncentrację, porządek oraz samodzielność. Pozwalamy dzieciom na podejmowanie decyzji dotyczących ich aktywności w obrębie przygotowanego i bezpiecznego środowiska. Pracujemy w ustalonej rutynie zapewniającej dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Zwracamy szczególną uwagę na zajęcia własne, zajęcia grupowe oraz zajęcia z ciszy. Zapewniamy codzienne spacery, odpowiednie odżywianie oraz odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Ważnym elementem planu dnia jest czas na wypoczynek oraz czas na swobodną zabawę.

Rola nauczyciela i opiekuna to podążanie za dzieckiem, wspieranie go i umacnianie w jego mocnych stronach. Nauczycielka/opiekunka staje się aktywną obserwatorką dziecka, a jej wsparcie objawia się w służebnej postawie wobec potrzeb młodego człowieka. Uważność, dialog i szacunek to elementy pracy każdego pracownika.

 

W zabawach ruchowych czerpiemy z Weroniki Sherborn, wykorzystujemy też Bumbumkowe poruszanki, metodę Musical Babies Anny Ratenbury do nauki angielskiego, sensoplastykę Izabeli Anny Stefańskiej. Do zajęć plastycznych inspiruje nas Arno Stern i jego autorska pracownia malarska Malort. Korzystamy z muzycznego dorobku Pomelody.

Czytamy każdego dnia książeczki i często zapraszamy dzieci do Teatru Kamishibai, który jest naszą ulubioną formą czytania i opowiadania historii. Zachęcamy do czytania całe rodziny poprzez uczestnictwo w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, . 

Atmosfera w Baloniku

Stawiamy na spontaniczną zabawę naszych podopiecznych, a rolę opiekunek widzimy jako wsparcie i inspirację. Dbamy o materiał, bezpieczne otoczenie i rodzinną atmosferę. 

Współpracę z rodzicami opieramy na wzajemnym zaufaniu i dobrej komunikacji. By to osiągnąć zapraszamy rodziców do poznania nas, naszej pracy i balonikowego miejsca poprzez proces adaptacji. Adaptację postrzegamy jako wzajemne poznanie, proces trójstronny gdzie ważny jest każdy element – dziecko, rodzice i my pracownicy placówki. Adaptacja to obecność rodzica w placówce do momentu, w którym wszyscy poczujemy się bezpiecznie.

Nasze dzieci nosimy, przytulamy, bujamy. Gilgotki, łaskotki, wierszyki masażyki i inne bliskościowe zabawy są w naszej pracy najważniejsze.

Nie zmuszamy dzieci do wykonywania poszczególnych zadań, nie zmuszamy do jedzenia i korzystania z nocnika. Wychodzimy z założenia, że dziecko doskonale wie czego potrzebuje i potrafi to zakomunikować, a my dorośli mamy za zadanie wesprzeć je w procesie rozwoju. Nie stosujemy kar i nagród, a w zamian opowiadamy otaczająca nas rzeczywistość, zachęcamy, pokazujemy i inspirujemy oraz wspieramy motywację wewnętrzną dziecka przez odpowiednie przygotowanie jego otoczenia.

Jeżeli taka forma wychowania jest Ci bliska zapraszamy – odwiedź nas, porozmawiaj i zobacz czy Balonik Klub Dziecięcy Montessori jest miejscem dla Twojego dziecka i Twojej rodziny.