Moje dziecko mnie nie słucha - jak poprawić współpracę w domu.
"Chyba każdy z nas, rodziców, zmierzył się z wyzwaniem „moje dziecko mnie nie słucha”. W takich chwilach często myślimy, że nasze dziecko jest niegrzeczne, buntuje się, a kiedy nas nie słucha, czujemy się zaatakowani i podważeni, jakby dzieci sprawdzały nasz autorytet. Zapominamy jednak, że podstawą każdej współpracy jest relacja i komunikacja" /Sonia Nieradzik/
W pedagogice Montessori mówi się, że dziecko nie jest „niegrzeczne” – ono po prostu komunikuje swoje potrzeby w sposób, który nie zawsze jest dla nas wygodny. Czasem nie słucha, bo jest pochłonięte swoim działaniem, czasem dlatego, że czuje brak wpływu na rzeczywistość, a czasem po prostu potrzebuje więcej czasu na przetworzenie informacji.
Czy dziecko naprawdę „nie słucha”?
Maria Montessori odpowiedziałaby, że: "Dziecko dąży do niezależności poprzez pracę: do niezależności ciała i umysłu. Jest mu obojętne. co wiedzą inni: chce samo się uczyć, samodzielnie doświadczać w środowisku i wchłaniać je zmysłami, dzięki własnemu osobistemu wysiłkowi".

Maria Montessori pisała, że dziecko jest pełnoprawnym członkiem społeczności i zasługuje na szacunek. To, jak się z nim komunikujemy, wpływa na jego gotowość do współpracy. Jeśli często mówimy podniesionym głosem, rzucamy polecenia w pośpiechu lub nie zauważamy dziecięcej perspektywy, maluch może zacząć ignorować nasze słowa – nie ze złej woli, ale dlatego, że nie czuje się częścią rozmowy.
W Montessori stawiamy na uważność – zamiast „mówić do dziecka”, staramy się mówić „z dzieckiem”. Zmiana perspektywy często wystarcza, by współpraca w domu zaczęła wyglądać inaczej.
Czy można to zmienić?
Dziecko, które czuje się słyszane i szanowane, chętniej odpowiada na potrzeby dorosłych. W Montessori mówimy o przygotowanym otoczeniu – ale to nie tylko uporządkowana przestrzeń, lecz także sposób, w jaki komunikujemy się z dzieckiem na co dzień.
Co możemy zrobić, by w naszym domu było więcej harmonii? Jakie narzędzia pomogą budować współpracę w duchu Montessori i nie tylko? O tym wszystkim będziemy rozmawiać na pierwszym w Żorach Kręgu Wsparcia dla Rodziców.
Sonia Nieradzik podsumowuje "Na Kręgach porozmawiamy właśnie o tym, czym jest współpraca, jak ją budować oraz jak poprawić komunikację z naszymi dziećmi, by chciały nas słuchać."
Pierwszy Krąg Wsparcia dla Rodziców odbędzie się 9 kwietnia o godzinie 18:00 w siedzibie Balonika – Klubu Dziecięcego Montessori przy ulicy Zgaślika 1A w Żorach.
To przestrzeń, w której:
✅ Doświadczysz, jak wygląda komunikacja oparta na szacunku i uważności.
✅ Odkryjesz, dlaczego dzieci czasem nas nie słuchają – i co z tym zrobić.
✅ Poznasz konkretne narzędzia inspirowane Montessori, które pomagają budować relację opartą na współpracy.
✅ Spotkasz innych rodziców, którzy mierzą się z podobnymi wyzwaniami.
Inwestycja: 30 zł od rodzica lub 50 zł od pary rodziców.
Zapisy: ZAPISZ SIĘ
Nie musisz szukać rozwiązań sam_a. Dołącz do kręgu wsparcia i zobacz, jak drobne zmiany mogą przynieść wielkie efekty!